Takvim
Hava Durumu

Aşk, Romantik İlişkiler Ve Özdeğer-1

 

Romantik ilişkilerin başarısında özdeğer yani kendimize biçtiğimiz ve doğruluğuna inandığımız değer büyük önem taşır. "Kendini sevemeyen başkasını sevemez" klişesinden bahsetmiyorum! Şundan bahsediyorum: “kendimizi sevilebilir bulmazsak, başka birinin bizi gerçekten sevdiğine/sevebileceğine inanmayız”. Eşimiz, sevgilimiz bizi sevdiğini ve umursadığını göstermek adına ne yaparsa yapsın bizim için ikna edici olmaz. Hatta bizi kandırmaya çalıştığını bile düşünebiliriz.

Bu gerçekten zorlayıcı bir durum çünkü bilinçli olarak baktığımızda “ben sevgiyi hak etmiyorum” demeyiz “tabi ki hak ediyorum” deriz. Ama yaptıklarımız, ilişkiyi sabote etme şeklimiz bizi ele verir.  İşin en kötü yanı kendini doğrulayan kehanet davranışlarıdır. Yani eğer sevilmeyi hak etmediğimi düşünüyorsam bilinçsizce bu gerçeği doğuracak hareketlerde bulunurum. Biraz örneklere bakalım,

Örneğin özdeğeri düşük bir adam düşünelim. Bir ilişkisi var. Beraber bir bakalım, bu ilişkiyi sabote edecek neler yapabilir:

-          Sevildiğine, istendiğine ve beğenildiğine dair sürekli güvence veren sözler duymak isteyebilir.

-          Özellikle bu güvenceyi veren yeterince söz duymadığını düşünüyorsa (ki genelde duymadığını düşüneceğini varsayabiliriz) aşırı sahiplenici ve kıskanç bir tutum izlemeye başlayabilir.

-          Eşinin ona ne kadar bağlı olduğunu test emek amacıyla, farkında olarak ya da olmayarak karşı tarafın ve ilişkinin sınırlarını zorlayan hareket ve söylemlerde bulunabilir.

-          Aşırı mütevazi hatta kendini değersiz gösteren ifadelerde bulunup eşinden bu ifadeleri düzeltmesini bekleyebilir ( “ben bu tür işleri hiç beceremem” deyip karşılığından eşinin “olur mu öyle şey sen çok yeteneklisin” demesini beklemek gibi).

-          Eşine “seni hak etmiyorum” diyebilir.

-          Kaybetme korkusu ve kendine yönelik şüpheleri “kadınları güvenilmez bulurum, kadınlara güvenilmez” gibi ifadeler kullanmasına neden olabilir.

-          Bu endişe ve şüpheler nedeniyle “nasılsa beni bırakacak en iyisi ben terk edeyim” diye düşünerek ilişkiyi bitirmeyiş tercih edebilir.

-          Eşini kendisine bağlamak için farkında olarak ya da olmadan suçlu hissettirecek şeklde manipüle edebilir.

-          Aşırı sessiz, geri çekilmiş bir tavır sergileyebilir. (Nihayetinde eş “bu adamın duvarları var ve ben bu adamın duvarlarını yıkamayacağım” diye hissedebilir).

 

Sonunda ne olur? Kadın çok yorulur ve yıpranır. İlişkiyi bitirir. Adam depresif ve mahvolmuş hisseder ve  ne der? “hah ben demiştim zaten, kadınlara güvenilmez diye!”.

 

Saat